top of page

wellbeing i work life balance w organizacji

Witaj,

jeśli myślisz o wdrożeniu kultury wellbeingu w swojej firmie, organizacji to usiądź wygodnie i postaraj się czytając poniższe treści, wizualizować sobie swój projekt działania.

Będę pracować z Tobą oraz być może twoim zespołem, więc potrzebna będzie twoja rzeczywista postawa, uczucia oraz zarys, w kierunku tego co ma się zadziać w miejscu które tworzysz lub współtworzysz.

 

Model Martina Seligmana(2011) specjalisty od psychologii pozytywnej zawiera opis tych dziedzin które ludzie wybierają, aby osiągnąć szczęście.

Model PERMA zakłada ze nasze samopoczucie ma 5 mierzalnych elementów:

1. pozytywne emocje(P-positive emotions) , to radość , inspiracja, uznanie

2.zaangażowanie (E-engagement-koncentracja, brak rozpraszaczy, stan flow)

3. relację( R-relationships) czyli współpraca, bycie wśród ludzi

4. sens( M-meaning and purpose), czyli poczucie znaczenia tego co się robi

5. osiągnięcia (a-accomplishment), osiągnięcia osoby, posiadanie i realizacja własnych celów.

 

 

Zgodnie ze stwierdzeniem Fritza Perlsa ze człowiek jest czymś więcej niż sumą części, tak również u prof. Martina, żaden z elementów nie definiuje dobrego samopoczucia ale każdy się do niego przyczynia.

Powyższy model jest wskazaniem, kierunkiem możliwych działań. Próbą startu człowieka w obszarze w którym czuje się dobrze, na miejscu, w którym czuje że oddycha.

 

Prace nad wieloma sferami życia dają większe możliwości osobie oraz grupie w jej otoczeniu. Otwierają możliwości na zauważenie w szerszej płaszczyźnie działania, determinując w dużej mierze wymierność pracy liderów oraz zespołów.

 

Jakie korzyści przyniesie wellbeing w twojej organizacji:

Dr Jerome Adams wskazuje na

-wyższą retencję i lojalność w zespole

-niższe koszty rekrutacyjne

-mniej nieobecności i zwolnień lekarskich

-polepszenie samopoczucia i stanu psychicznego pracowników.

 

Ja, włączając pojęcie wellbeingu w szkolenia i warsztaty dla organizacji wskazuję na ich wartość w następujących obszarach:

-poczucie większego zrozumienia siebie oraz innych

-umiejętność nazywania trudności i szukania nowych rozwiązań

-wzrost samoświadomości indywidualnej oraz grupowej

-dawkę humoru i docenienia roli żartu i satyry w pracy na co dzień

-praktykę uważności na siebie oraz innych

    Jak pracuję...

    Pracę z zespołem definiuję jako szereg działań mających związek z poszerzaniem samoświadomości, budowaniem poczucia własnej wartości, często też jej odzyskiwania lub definiowania na nowo, na skutek wielu sytuacji i zdarzeń życiowych mających wpływ na postrzeganie rzeczywistości. 

    Interesuje mnie człowiek jako całość. Szanując i przyglądając się polityce danej organizacji, staram się poczuć klimat i preferncje panujące w danym miejscu. Rozmawiam z liderem, szefem, także członkami zespołu. Zawsze pracuję na zasobach i energii grupy, szanując misję, cele i sposób działania lidera oraz osób w zespole.

    Szkolenia z szeroko pojętej komunikacji i emocjonalnych komponentów nie mają sensu bez faktycznego i pradziwego budowania zespołu w oparciu o potencjał ludzi tworzących ,,dzieło".Jeśli chcesz zadbać o dobrostan swoich pracowników, lepiej ich zrozumieć i podjąc próby ich kreatywnego rozwoju na rzecz własnego dobrostanu a także organizacji którą z Tobą współtworzą: napisz do mnie w sprawie konsultacji lub zadaj interesujące Cię pytania odnośnie możliwych szkoleń dedykowanych.

    Ps ; pamietaj że lider, szef, właściciel to twórca określonego dzieła, natomiast ludzie którzy Cię otaczają to często  wielki być może potencjał, kryształy i morze nieodkrytych możliwości. 

                                                                                                                  Aleksandra Malec-Nowogórska

    bottom of page